
Obrączki – symbol miłości, która ma trwać całe życie
Zwyczaj poświadczania małżeństwa poprzez nakładanie obrączek sięga czasów starożytnego Rzymu. Losy dwojga ludzi wiążą się ze sobą nierozerwalnie, a kolista obrączka nie mająca początku ani końca jest symbolem wieczności. Dzisiaj nikt już nie wyobraża sobie uroczystości ślubnej bez przysięgi małżeńskiej oraz wzajemnego założenia obrączki przez nowożeńców na serdeczny palec prawej ręki. Dobrze wybrane obrączki będą Wam służyć przez całe życie.
Krótka historia obrączek
Najstarsze obrączki wykonane z żelaza znaleziono w Egipcie, ale już izraelici zaczęli używać złotych ozdób. Właściwy początek ich historii jako symbolu zawarcia związku wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie wymieniano obrączki pomiędzy małżonkami podczas ceremonii zaślubin. Dawniej narzeczone do momentu ślubu nie mogły przymierzać ani oglądać obrączek. Do dzisiaj istnieje przesąd, że Panna Młoda nie powinna ich odbierać ani za nie płacić. Przed I wojną światową do noszenia tego symbolu związku małżeńskiego zobowiązane były tylko kobiety. Powszechnie mężczyźni zaczęli je nosić dopiero w połowie XX w.
Dlaczego wybór obrączki jest taki ważny?
Dokonując selekcji należy pamiętać, że prawdopodobnie kupujecie je raz na całe życie. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć takie, które będą wygodne, trwałe i estetyczne. Patrząc na obrączki, należy zadać sobie pytanie, czy za 5, 10, 15, 20 lat i później będą się Wam tak samo podobały? Powinno się nosić je na co dzień, aby zawsze przypominały o ukochanej drugiej połowie.
Co trzeba wiedzieć wybierając obrączki?
Idealne symbole zawartego związku małżeńskiego mają kształt okręgu bez żadnych zarysowań i przebarwień. Najlepsze są modele bezszwowe, czyli wykonane bez poprzecznego nacięcia, ponieważ są trwalsze. Wewnętrzny profil obrączki powinien być wypukły, dostosowany do kształtu palca. Zwiększa to zarówno komfort noszenia, jak również zdejmowania i zakładania. Wzorowo dobrane obrączki z niewielkim oporem przechodzą przez staw palca i swobodnie spoczywają u jego nasady.
Profile i szerokości obrączek
Zewnętrzne profile, jakie nowożeńcy mają do wyboru to płaskie, wklęsłe i półokrągłe. Te ostatnie nie odciskają się na sąsiednich palcach, więc są szczególnie wygodne w noszeniu. Podobnie jak szerokie obrączki. Z tym, że wyglądają one lepiej na większej, męskiej dłoni. Panie z reguły decydują się na modele węższe. Do wyboru są z reguły szerokości 3, 4, 5 i 6 mm.
Złote obrączki
Naturalny kolor złota jest zawsze żółty, a pozostałe barwy zależą od ilości i składu innych metali w stopie. Popularne jest również złoto białe i różowe. Różnica dotyczy jedynie składu domieszek. Ważne jest, aby białe obrączki były jednolite w całej masie, ponieważ gwarantuje to najwyższą ich jakość. Jeżeli efekt białego złota uzyskuje się jedynie przez rodowanie, czyli pokrywanie cieniutka warstwą rodu, z czasem pokrycie się ściera. Najlepszą domieszką jest pallad, który nie uczula. Złoto różowe to efekt stopu złota ze srebrem i miedzią. Wielość odmian złota umożliwia łączenie kolorów, co jest bardzo efektowne. Należy zwrócić uwagę na jakość złota i wykonanie połączeń. Odstęp pomiędzy różnymi kolorami powinien być identyczny na każdym milimetrze obrączki..
Zdecydowany wpływ na jakość obrączek, ma ich próba, czyli zawartość złota w gotowym produkcie. Optymalne jest złoto 14-karatowe. Przy próbach wyższych złoto jest mniej trwale i droższe. Zwróćcie też uwagę na wagę i masę – obrączki lżejsze są bardziej podatne na uszkodzenia.
Obrączki platynowe i tytanowe.
Obrączki platynowe są bardzo odporne, estetyczne i prawie nie alergizujące. Dłużej też niż złoto zachowują swój blask, a oprawione w nich kamienie szlachetne są mocniejsze. Ich wadą może być wysoki koszt. Z kolei obrączki tytanowe mają swoich zwolenników ze względu na wpadający w grafit piękny metaliczny połysk. Są przy tym lekkie, twarde, antyalergiczne, odporne na chemikalia. Należy uważać na zarysowania oraz na fakt, ze bardzo rzadko wykonuje się zmiany ich rozmiarów.
Ozdoby i wykończenia obrączek
Wiele modeli damskich obrączek dostępnych jest z kamieniami szlachetnymi, takimi jak np. brylanty, szafiry, szmaragdy, rubiny. Dodają one uroku, a jednocześnie podkreślają wartość symbolu. Obrączki na zewnątrz mogą być ozdobione wzorami w różny sposób. Jednym ze sposobów jest diamentowanie, czyli grawerowaniu ozdobnych wzorów przy pomocy diamentowych narzędzi. Jest to dosyć trwałe ze względu na głębokość nacięć. Drugą metoda jest satynowanie, tj. wykonanie poprzecznych lub podłużnych nacięć. Piaskowanie to z kolei równomierne zmatowienie całej powierzchni. Fasony te niestety szybko się wycierają. Najprościej i najtaniej odnawia się obrączki polerowne.
Zamawianie obrączek
Aby dobrze i spokojnie wybrać obrączkę, należy odpowiednio wcześnie zainteresować się tematem, czyli przynajmniej 3 miesiące przed ślubem. Nawet jeżeli wybraliście piękną obrączkę w sklepie internetowym, warto zwrócić się o fachowa poradę do jubilera i wybrać się do salonu. Ekskluzywne produkty często inaczej wyglądają w rzeczywistości niż na zdjęciu, poza tym przeszkolony sprzedawca udzieli Wam wielu cennych porad. Czasami obrączki dostępne są bardzo szybko, ale może się zdarzyć, że wybierzecie fason, na który trzeba poczekać kilka dni lub nawet tygodni. Wybierając się wcześniej, macie gwarancję, że jubiler zdąży na czas przygotować wybrane modele.
Piękno na co dzień
Wybór modeli jest obecnie tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przeglądać możecie pisma branżowe, katalogi, oferty internetowe, salony jubilerskie. Musicie jednak zdecydować, czy wolicie modele klasyczne, czy nowoczesne, zdobione czy gładkie, z kamieniami szlachetnymi czy bez, jednolite czy kolorowe. Tak naprawdę każde z Was może wybrać inny, pasujący mu fason. Ważne, żeby chciało się taką obrączkę nosić na co dzień przez długie lata.
Grawerowanie
Aby obrączki były wyjątkowe i niepowtarzalne warto mieć na nich indywidualny napis. Grawerowanie wewnętrznej strony z reguły wykonywane jest gratis, a do wyboru macie kilka krojów pisma, np. klasyczny, nowoczesny, ozdobny. Najczęściej na obrączkach pojawiają się imiona i data ślubu, ale popularne są też różnego rodzaju sentencje. Możecie wybrać coś dla siebie spośród tych propozycji: Kocham Cię, Na zawsze razem, Dziś i na zawsze, Bez reszty Twój/ Twoja, Mój Miś/ Moja Misia, Kiedy spojrzysz – pamiętaj, Warto było czekać, Twoja jedyna / Twój wariat, Tylko Ty.
Cokolwiek napiszecie, zawsze możecie ponownie przeczytać dedykację pisaną z myślą tylko o Was i poczuć ciepło na sercu.
Korekty
Większość obrączek można korygować o jeden lub dwa rozmiary. Jednak zakres zmian zależy od wybranego modelu i innych czynników. Zawsze należy dopytać, jakie zasady rządzą zmianami rozmiaru konkretnego fasonu. Łatwiej koryguje się obrączki klasyczne, jednokolorowe, pełne, a nie puste w środku. Z reguły dla dobrej jakości obrączek przewiduje się 2- lub 3-krotne zmiany wielkości. Należy je też oddawać do polerowania, aby przywrócić im pierwotny blask. Wszelkich zmian lepiej dokonywać w renomowanym zakładzie jubilerskim.
Dbanie i odnawianie
Aby obrączki służyły nam jak najdłużej w najlepszym stanie, warto przestrzegać kilku prostych, ale skutecznych zasad. Przede wszystkim należy zdejmować biżuterię do mycia, unikać detergentów, wyroby złote przechowuje się zawinięte w miękki materiał, najlepiej w szczelnej szkatułce, platynę natomiast w jedwabiu, w osobnym pudełku.
Biżuteria zużywa się w naturalny sposób i prędzej czy później trzeba będzie pomyśleć o jej gruntowym odnowieniu. Jednak z obrączkami jest czasami jak z dobrym winem – nie starzeją się, ale nabywają szlachetnej patyny.
Tekstowi przysięgi małżeńskiej towarzyszy wymiana obrączek
Zaczyna pan Młody:
Ja… (imię Pana Młodego) biorę Ciebie…(imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, ze Cię nie opuszczę aż do śmierci (…)
Następnie te i dalsze słowa powtarza Panna Młoda. Przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:
…(imię Panny Młodej) przyjmij te obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Św.
Te same słowa powtarza Panna Młoda.
Agata Kotecka

